DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 14.12.2015 19:30:19 

Gekončík noční‚ Eublepharis macularius

Jak to děláme my

                                                                  

                                                                                JAK TO DĚLÁME MY
V této časti stránek jsem se rozhodl popsat Vám ostatním, jak já i otec pečujeme o zvířata a přiblížit Vám, jakým způsobem se o ně staráme, a popsat, co vše je potřeba pro chov tak krásných zvířat jako jsou gekončíci noční. Našim společným zájmem je, abychom v chovu měli zdravá, vitální a krásná zvířata a tomu se snažíme také podřídit způsob, jakým se o ně staráme.
TERÁRIA - velikost terárií je u nás zatím limitována prostorem který můžeme já v bytě a otec v rodinném domku obětovat. U mě v mém terarijním kutlochu byste našli terária od velikosti 50x30x25 pro odkládání odrostlých mladých gekončíků až po terária 70x30x35 pro chovné skupiny dospělých zvířat. Otec má terária ještě o něco větší v rozměrech 80x40x40 cm pro chovné skupiny a 50x30x30 pro odchov odrostlých mláďat.
TOPENÍ - k topení a výhřevu terárií používáme klasické žárovky v rozmezí 15W - 25 W a nebo topný kabel 35 W položený pod terária, vše v ohledu na velikost terária. Dle mého názoru je tato varianta pro terária umístěná v bytě, kde je běžná pokojová teplota naprosto dostačující.
Rozsah teplot v teráriu je zhruba od 25 -32 stupňů celsia.
Gekončíkům svítíme a topíme podle ročního období 12-14 hodin denně, při zimování jen několik málo hodin přes den.V noci klesá teplota v teráriu na pokojovou teplotu .
VYBAVENÍ TERÁRIA - v teráriích máme udělány jen" jednoduché "zadní stěny s poličkami, vyrobené z přírodních materiálů a nebo montážní pěny polepené opět přirodním materiálem(písek).Na dno používáme směs jemného křemičitého písku, lignocelu a kočkolitu. Mně osobně se tato směs osvědčila a jsem s ní velmi spokojený. Za dobu co gekončíky chovám, se mně zatím nestalo, že by se mně nějaký z „ draků „ ucpal a nebo měl nějaké zažívací potíže spojené s pozřením písku.To samé platí o zvířatech chovaných u mého otce.
V písku na dně jsou ještě kameny a jiné úkryty(kůra z korkového dubu), tak aby měli gekončíci kde v soukromí spočinout .
Dále je zde umístěna plastová krabička o velikosti zhruba 20x20 cm se směsí lignocelu a písku, která slouží jako kladiště a jako vlhký ukryt pro gekončíky.Většina mých gekončíků ji používá s oblibou v době svleku.Vlhké prostředí krabičky mně zároveň zaručuje, že svlek bude proveden správně a zvířeti nezůstanou na těle zbytky staré kůže.
KRMENÍ - gekončíkům podáváme potravu každý druhý den.Jako hlavní složku potravy podáváme cvrčky domácí nebo stepní, přikrmujeme občas moučnými červy a zofobasy, já jako zpestření jednou dvakrát do měsíce podávám i sarančata a otec (já to nedokážu) podává občas i holátka myší, hlavně v době snůšek samic pro doplnění potřebných látek.V letních měsících(červen-září), kdy je na louce dostatek kobylek, krmíme kobylkami. Cvrčky a moučné červíky obalujeme ve vitamínové směsi (Nutrimix,Nekton MSA,calciového prášku,nadrcené sépiové kosti a vajíčkové skořápky).
Tuto směs používáme od chvíle, kdy jsme začali s chovem gekončíků a zvířata po ní velmi pěkně rostou, jsou vitální a mají chuť k jídlu. Směs používáme jak při chovu dospělých tak i odchovu mláďat.