EMBER - Patternless Raptor
Ember – patternless raptor
Jelikož mě můj syn neustále uhání, abych našim příznivcům na těchto stránkách popsal náš odchov gekončíků formy Ember (patternless raptor)tak, jak se to povedlo mně, rozhodl jsem se vznik této formy popsat pro vás ostatní. Jelikož se mě vždy velmi líbila barevná forma gekončíků Diablo blanco, ale před třemi roky byla jejich cena velmi vysoká a protože nemusím mít všechno hned, rozhodl jsem se, že se pokusím vychovat si tuto formu sám. Základy genetiky znám nejen z chovu gekončíků, ale i z chovu exotických papoušků, které chovám již dlouhé roky.
Znalost genetiky je podle mě to, co by měl každý chovatel alespoň v základech znát.
Jako základ jsem použil podstatně levnější cestu a to samečka formy Banded raptor hetero eclipse od J.Doležala a k němu jako chovnou samici přidal Blazing blizard samičku od M.Doležala a odchoval si první stupeň a to Tremper albino hetero diblo blanco.Samička BB měla celkem 10 vajíček ,ale bohužel jen ze 4 se vylíhly mladé .V inkubátoru jsem nastavil vyšší teplotu, aby se podařil sameček, což nám také vyšlo. Zbylí gekončíci byli samičky a z nich jsem následně sestavil chovnou skupinu a přidal jsem ještě samičku Blizard hetero raptor od J .Doležala a samičku Tremper albino hetero raptora/eclipse .Tato skupina je na našich stránkách jako chovná skupina č.1. Předpokládaná skladba očekávaných mláďat byla Diablo blanco v různé kvalitě odstínu bílého zbarvení a samozřejmě barevné varianty jako BB, blizard a další Tremper albino varianty.
V dalším roce jsem netrpělivě čekal, co že mnou sestavená skupina bude mít za mláďata.Všechna zvířata ve skupině byla jenom Hetero, ale odchov ukázal, že volba byla správná a začala se objevovat první mláďata Diablo blanco. O to větší radost jsem měl z toho, že mláďata byla krásně bílá bez většího podílu žlutého nádechu v barvě.
Naše spokojenost ještě vzrostla, když se objevila mláďata žluté barvy s bílou kresbou patternless (že se jedná skutečně o patternless nám po konzultaci potvrdil i Jakub Doležel).
Zajímavé je, že jedno toto mládě se objevilo i po tmavé blizard samici a také to, že mláďata mají sice oči albino ,ale v různých barevných odstínech.
A tím se konečně se dostávám k tomu hlavnímu víceméně neočekávanému vedlejšímu produktu. Po zjištění, že se nám objevila v chovu mláďata paternless albino jsme zbystřili pozornost a při prohlížení mladých z této skupiny jsem objevil světle žlutá mláďata bez jakékoli kresby a červenýma očima což bylo velmi neobvyklé a zajímavé. Zpočátku jsem myslel že se jedná o formu raptor, ale barevnost mláďat byla od klasického zbarvení formy Raptor zcela odlišná.
Po odrostení mají tato zvířata světle žlutá záda, bílé přední nohy, bílé břicho a také čistě bílý ocas.Jedno toto mládě je vyfoceno na stránkách. Hlava a tělo jsou bez jakékoli kresby, čistě světle žluté.
Jelikož jsem o formě EMBER neměl ani já, ani syn bližší informace a výskyt těchto mláďat v chovu nás velmi překvapil, tak opět pomohla konzultace s Jakubem Doleželem /ještě že ho máme / který potvrdil, že by se mělo jednat o formu Patternles raptor – EMBER a také potvrdil to že je to velmi zajímavé a více méně neočekávané.
Rodiče těchto mláďat jsou samec tremper albino het raptor het eclipse het blazing blizard a samičky jeho sestry s tím samým genetickým vzorcem .
Takže by to mělo být relativně vše jasné, ale protože jsem euroskeptik a vím, že nic není tak jednoznačné, tak bych přidal ještě toto.
Jelikož ani já, ani můj syn a kamarád nevíme zcela přesně, jakou genetickou výbavu mají rodiče naších heter na DB, víme stoprocentně jen to, že z původního spojení, kdy samec byl banded ( albino) raptor het.eclipse a matka blazing blizard, vznikla geneticky zajímavá zvířata, která nás opravdu mile překvapila.V tomto roce jsme k samicím Ember a Patternless albino z našeho odchovu pořídili samce Patternless enigma a pokusíme se tímto si vše geneticky ověřit, tak aby bylo skutečně jasné že se jedná o gekončíky formy Ember.
To je to, proč je pro nás chov barevných forem gekončíků velmi zajímavá disciplína chovatelství, která nás dovede mnohdy příjemně překvapit.
V chovu je potřeba vytrvat a pak přijdou i zajímavé a někdy jako v našem případě i neočekávané výsledky. Přeji těm, kteří to vydrželi číst až do konce, mnoho chovatelských úspěchů , nenechte se odradit případným neúspěchem při odchovu či odprodeji gekončíků a mějte svoje eublíky tak rádi, jak je mají rádi Martin a Martin Vlčkovi.